Calender 2019

 

 

January
City
Organizer
Judge (Cockerspaniel)
Last entry
Sat 5
Göteborg
Västra KK (NORDIC)
Maria Ceccarelli, Italy
closed
Sun 6
Göteborg
Västra KK (Internationell, Crufts-kvalificerande)
Michael Kristensen, Denmark
closed
Sat 19
Kumla
Maritha Östlund Holmsten, Sweden
closed
     
February
 
 
Sat 2
Mjölby
Nina Karlsdotter, Sweden
closed
         
March
   
Sun 3
Moheda
Fredrik Norgren, Sweden
closed
Sun 24
Högbo
Arja Koskelo, Finland
closed
Sat 30
Malmö
Sydskånska KK (Internationell)
Tord Lundborg Zaar, Sweden
closed
     
 
April
 
Sun 7
Kungsbacka
Rune Brunberg Johansen, Sweden
closed
Sat 13
Forshaga
Jan-Erik Ek, Sweden
closed
Sat 20
Boden
Viveca Lahakoski, Finland
closed
Sat 20
Sundsvall
Västernorrlands KK (Internationell, Svensk Vinnare 2019)
Lars Widén, Sweden
closed
Sun 21
Sundsvall
Filip Jonsson, Sweden
closed
Sun 28
Västerås
Wästmanlands KK (Nationell)
Roxana Opris, Romania
closed
     
May
Sat 4
Gotland
Marjo Jaakkola , Finland
closed
Sun 5
Gotland
Tarja Hovila, Finland
closed
Sat 11
Ulriksdal
Elaine Thomas, Great Britain
16 april / 23 april 12 o´clock
Sun 12
Lidköping
Skaraborgs KK (NORDIC)
Benny Blidh von Schedvin, Sweden
closed
Sat 18
Bjurholm
Gittan Mikaelsson, kennel Joinmi, Sweden
23/4
Sun 19
Hässleholm
Ivan Vasiljevic, Serbia
25 april 12 o´clock
Sun 19
Östersund
Lena Rollmar, Sweden
27 april
Sat 25
Bjuv
Benny Blidh von Schedvin, Sweden
29 april / 3 may 12 o´clock
Sat 25
Gimo
Viktoria Jensdóttir, Iceland
25 april / 2 may 12 o´clock
Sun 26
Vendeln
Kerstin Henriksson, Sweden
6/5
Sun 26
Bjuv
Hans Rosenberg, Sweden
29 april / 3 may 12 o´clock
Sun 26
Piteå
Jan-Erik Ek, Sweden
22 april / 29 april 12 o'clock
     
June
Sat 1
Norrköping
Östergötlands KK (Nationell)
Johan Andersson, Sweden
25 april / 2 may 12 o´clock
Sun 2
Kungsbacka BK
Helle Dan, Denmark
1/5
Sat 8
Märsta
Jussi Liimatainen, Finland
9 may / 14 may 12 o´clock
Sun 9
Vänersborg
Arne Foss, Norway
6 may / 13 may 12 o´clock
Sat 15
Leksand
Dalarnas KK (Nationell)
Kitty Sjong, Denmark
13 may / 20 may 12 o´clock
Sun 16
Vännäs
Västerbottens KK (Nationell)
Leif Lehman Jörgensen, Denmark
21 may / 28 may 12 o´clock
Sun 16
Gränna
Kari Haave, Norway
22/5
Sat 29
Gällivare
Ann Carlström, Sweden
31 may / 7 june 12 o´clock
Sun 30
Borås
Jussi Liimatainen, Finland
28 may / 4 june 12 o´clock
     
July
Sat 6
Sunne
Börje Johansson, Sweden
11 june 12 o´clock
Sun 7
Alfta
Hälsinglands KK (Nationell)
Jari Partanen, Norway
25 may / 31 may 12 o´clock
Fri 12
Tvååker
Hallands KK (NORDIC)
David Bell, Great Britain
10 june / 17 june 12 o´clock
Sat 13
Tvååker
Hallands KK (Nationell)
Ronny Blomme, Belgium
10 june / 17 june 12 o´clock
Sun 14
Högbo
Hans Rosenberg, Sweden
21/6
Sun 14
Piteå
Södra Norrbottens KK (Internationell)
Tino Pehar, Croatia
6 june / 14 june 12 o´clock
Sun 21
Västerås
Tamas Jakkel, Hungary
18 june / 25 june 12 o´clock
Sat 27
Piteå
Riitta Niemelä, Finland
1 july 12 o´clock
Sat 27
Landskrona
Lasse Nyman, kennel Paisley´s, Sweden
?
Sun 28
Ransäter
Värmlands KK (NORDIC)
Liz-Beth C Liljeqvist, Sweden
2 july / 9 july 12 o´clock
         
August
Sun 4
Svenstavik
Martin Johansson, Sweden
27 june / 4 july 12 o´clock
Sat 10
Askersund
Örebro Läns KK (Nationell)
Annette Bystrup, Denmark
10 july / 15 july 12 o´clock
Sun 11
Askersund
?
?
Sun 11
Ronneby
Blekinge KK (Nationell)
José M Doval, Spain
17 july 12 o´clock
Sat 17
Överkalix
Arvid Göransson, Sweden
17 july / 24 july 12 o´clock
Sat 17
Norrköping
Martin Adner, Sweden
16 july / 25 july 12 o´clock
Sun 18
Eskilstuna
Södermanlands KK (Nationell)
Carl-Gunnar Stafberg, Sweden
18 july / 25 july 12 o´clock
Sat 24
Ljungskile
Västra KK (Nationell)
Stephanie Walsh, Ireland
25 july / 1 aug 12 o´clock
Sun 25
Märsta
Nicklas Eriksson, Sweden
26 july / 30 july 12 o´clock
Sat 31
Örnsköldsvik
Olga Tesienko, Russia
15 aug 12 o´clock
Sat 31
Karlsborg
Vidar Grundetjern, Norway
?
Sat 31
Gotland
Gotlands KK (Nationell)
Sjoerd Jobse, Sweden
27 july / 2 aug 12 o´clock
         
September
Sun 1
Karlsborg
Christina Daniels, Sweden
?
Sun 1
Gotland
Gotlands KK (Internationell)
Henrik Frykstrand, Sweden
27 july / 2 aug 12 o´clock
Sun 1
Umeå
Lene Johansen, Denmark
15 aug 12 o´clock
Sat 7
Högbo
Satu Ylä-Mononen, Finland
6 aug / 13 aug 12 o´clock
Sun 8
Öland
Småland/Öland KK (Nationell)
Svante Frisk, Sweden
5 aug / 13 aug 12 o´clock
Sat 14
Gimo
Uppsala Läns KK (Nationell)
Lars Widén, Sweden
12 aug / 19 aug 12 o´clock
Sun 22
Eslöv
Sydskånska KK (Nationell)
Kalvo Kriisk, Estonia
19 aug / 26 aug 12 o´clock
Sat 28
?
Rodney Wyatt, Great Britain
?
Sat 28
?
Yvonne Donnellan, Great Britain
?
         
October
Sun 6
Viksberg
Cindy Pettersson, Sweden
?
Sat 12
Sundsvall
Sjoerd Jobse, Sweden
28 aug / 4 sep
Sat 26
Mjölby
Karin Brostam Berglund, Sweden
?
     
November
Fri 1
Växjö
Småland/Öland KK (Internationell)
Per Kristian Andersen, Norway
23 sep / 1 oct 12 ´clock
Sun 10
Åstorp
?
?
Sat 9
Rättvik
Jens Karlsson, Sweden
?
Sun 10
Rättvik
Bertil Lundgren, Sweden
?
Sat 16
Åre
Hannele Jokisilta, Finland
28 oct 12 o´clock
Sun 17
Åre
?
28 oct 12 o´clock
     
December
 
Sun 15
Stockholm
SKK (NORDIC, Crufts-kvalificerande, Nordisk Vinnare)
Leif-Herman Wilberg, Norway (junior + veteran)
5 nov / 12 nov 12 o´clock
Sun 15
Stockholm
SKK (NORDIC, Crufts-kvalificerande, Nordisk Vinnare)
Leif Ragnar Hjorth, Norway (adults + BOB)
5 nov / 12 nov 12 o´clock